Praha – O zdravý životní styl se zajímá většina Čechů, přičemž zhruba 30 procent obyvatel je tímto tématem fascinováno intenzivně. Na druhé straně, 39 procent populace se o otázky zdravého životního stylu, jako jsou prevence, doporučená strava a pohybové aktivity, nezajímá vůbec. Tato zjištění vyplývají z nedávného průzkumu společnosti ppm factum, který byl realizován pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP).
Mezi těmi, kdo se zajímají o zdravý životní styl, převládají zejména mladší lidé a ženy. „Tento trend může souviset s větší odpovědností žen za rodinné stravovací návyky a péči o zdraví domácnosti. Ženy také častěji rozhodují o výběru zdravotní pojišťovny pro všechny členy rodiny,“ uvedla mluvčí VZP Viktorie Plívová. Naopak téměř polovina mužů přiznává, že je téma zdravého životního stylu nezajímá.
Průzkum odhalil také, že lidé s vysokoškolským vzděláním mají výraznější sklon vyhledávat informace o zdraví. Tento trend autoři průzkumu spojili s jejich schopností hledat kvalitní zdroje informací a zachycovat zdravotní rizika. Zájem o tuto problematiku deklarovali také lidé, kteří pravidelně navštěvují preventivní prohlídky.
Co se týče zdrojů informací o zdravém životním stylu, nejčastěji uvádějí respondenti rodinu a přátele, následované sociálními sítěmi. Každý čtvrtý oslovený pak čerpá informace hlavně z televize.
Důležitost vzdělávání v oblasti zdravé životosprávy se ukazuje jako vysoká i u dětí. Více než čtvrtina respondentů se domnívá, že by primárním zdrojem informací pro děti měla být škola. Přesto téměř dvě třetiny dotázaných souhlasí s názorem, že edukaci by měla zajišťovat především rodina.
Moderní technologie pro sledování kondice a životního stylu využívá tři pětiny české populace. Nejčastěji se jedná o chytré hodinky a aplikace v mobilních telefonech, přičemž lidé nejvíce sledují počet kroků nebo kilometrů, které denně ujdou či uběhnou, a energetický výdej při sportovních aktivitách. Taktéž se ukazuje, že každý pátý uživatel těchto technologií hlídá svůj kalorický příjem.
Průzkum byl proveden v listopadu loňského roku, kdy se zúčastnilo 1000 respondentů starších 18 let.
„Celá věc ohledně zdraví a životního stylu je často v rukou farmaceutických společností, ale zázraky lze najít i ve starých receptech a radách. Aktuálně máme připraveny celkem tři projekty, které budou navazovat na konkrétní cíle pro zlepšení kvality života Česku, ale sám vím, že vystoupit ze starých zvyků není pro každého jednoduché,“ uvedl PhDr. Michal Riško, odborník na management a marketing.