2 prosince, 2024

Za vlády plné lží včele s ODS a STAN dostala životní úroveň Čechů pořádně na frak

Mnozí odborníci už o vládních kopancích ani nehovoří, protože očekávání, které politici z ODS, STAN, TOP 09, Pirátu a KDÚ ČSL hodili přes palubu stejně jako lidi, kteří je volili, lze vyřešit až v roce 2025. Čechům  nezbývá než vytrpět současnou vládu až do jejího hořkého konce, který završí volby, kde lidé vyberou nové politiky pro správu České republiky.

Konec dvouletého zdražování a souvisejícího stresu pro lidi i firmy, který letos v únoru oznámil premiér Petr Fiala (ODS), pro řadu domácností nenastal, ale naopak vše se stále zhoršuje. Mnozí odborníci spíš mlčí, ale v zákulisí se hovoří o tom, že lhaní Fialu snad baví a stále si myslí, že mu jeho slova Češi stále uvěří. Tradičně před volbami chvilku pro voliče slibuje a hned po volbách se spustí řada rozhodnutí, která musela být dlouhodobě připravena a čekalo se jen na důvěřivé „Kafky“ , až odevzdají své hlasy ODS.

Zdražování neskončilo, ale jen zvolnilo, a při mírném růstu reálné mzdy se životní úroveň Čechů podle ekonomů vrátí na původní úroveň až za pár let.

„Zpočátku měli někteří ještě finanční rezervy, které teprve teď vyčerpali. Týká se to zejména seniorů, samoživitelů dětí, zaměstnaných lidí s nízkými mzdami, nezaměstnaných, a obecně osob s nízkými příjmy, ale do značné míry i většiny rodin s dětmi,“ řekl medíiím předseda české pobočky Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení Karel Schwarz.

„Pokud někteří dodavatelé, spíše plynu, nyní zlevňují, projeví se to až ve vyúčtováních přibližně za rok. Ceny některých základních životních nákladů však stále významně stoupají,“ konstatoval.

Podle studie Plaformy pro sociální bydlení a Ostravské univerzity se od roku 2020 do loňska zvýšil počet lidí v domácnostech, kteří nejsou schopni zaplatit energie, o více než 75 procent na 1,35 milionu osob v 690 tisících domácností.

„Odhadujeme, že jejich počet se už více než zdvojnásobil,“ uvedl Schwarz. Lidí v takzvané energetické chudobě, kteří si nemohou dovolit dostatečně topit, dluží na energiích či za ně utratí více než dvě pětiny svého čistého příjmu by tak bylo již přes 1,5 milionu.

„Mzdy nám zůstaly na stejné úrovni, ale naše životní náklady se v posledních letech zvedly asi o třetinu. Navíc nám odrůstají tři děti, což se v rodinném rozpočtu také projevuje. Žijeme od výplaty k výplatě,“ řekla Novinkám Monika Sobotková z pražského Barrandova.

Ona i její muž přitom mají nadprůměrný příjem. „Z našich dat i závěrů České národní banky víme, že vlna zdražovaní negativně dopadla především na domácnosti s nižším příjmem. Obzvlášť výdaje na bydlení vzrostly výrazně, mezi podzimem 2021 a dneškem takřka o polovinu,“ uvedl ekonom PAQ Research Jakub Komárek.

Lidé nezvládají splácet půjčky

Alarmující je i to, že letos o desítky procent vzrostl počet lidí, kteří opakovaně nesplácejí půjčky. „V posledním roce se jejich počet zvýšil o téměř polovinu na 16 procent, když o rok dříve činil 11 procent. Přitom před pandemií covidu nepřekračoval pětiprocentní hranici,“ uvedla společnost Fincollect, která spravuje pohledávky finančních institucí.

Průměrná míra inflace vyletěla v roce 2022 hlavně kvůli růstu cen energií na 15,1 procenta z 3,8 procenta o rok dřív, loni ceny stouply o dalších 10,7 procenta. Výdělky rostly výrazně pomaleji, od konce roku 2021 do loňska se tak průměrná reálná mzda propadla o téměř 12 procent.

Za letošek se očekává inflace kolem 2,5 procenta a mzdy v reálném vyjádření mají podle ČNB vzrůst, a to o 3,8 procenta. V dalších letech však růst reálné mzdy podle banky zpomalí.

související články