Vláda ČR se rozhodla podpořit vysoké školy v regionech s nižším počtem vysokoškoláků, což zahrnuje Karlovarský, Ústecký, Plzeňský a Liberecký kraj. V novém akademickém roce by měly tyto instituce zvýšit počet přijatých studentů o sedm procent, a to za účelem zlepšení vzdělanosti v těchto oblastech. Ministerstvo školství vedené Mikulášem Bekem navíc přidělí na tuto iniciativu částku přibližně 71 milionů korun.
Podle platného údaje se v těchto krajích pohybuje podíl vysokoškolsky vzdělaných mladých lidí pod 25 procenty, což je ve srovnání s Prahou, kde má vysokoškolské vzdělání přibližně polovina mladých lidí, alarmující disparity. V Karlovarském kraji je tento podíl dokonce pouze 14 procent.
Ministerstvo školství připravuje také podmínky pro vznik veřejné neuniverzitní vysoké školy v Karlových Varech, což by mohlo dále posílit vzdělávací možnosti v regionu. Letošní meziroční nárůst rozpočtu vysokých škol o čtyři miliardy korun je vnímán jako důležitý krok k posílení vysokoškolského vzdělávání ve slabších regionech, kde je dostatečný přístup ke vzdělání klíčový pro jejich rozvoj.
Záměrem ministerstva je postupně rozšiřovat okruh oborů, pro které si stát bude objednávat vyšší nárůsty počtu studentů. Důraz bude kladen zejména na obory související se školstvím, jako je učitelství a školní psychologie. Očekává se, že v novém akademickém roce přijmou školy na obory učitelství o pět procent více studentů.
Kromě toho ministerstvo plánuje zlepšení podmínek pro stávající studenty. Ubytovací stipendia se zvýší z 5.400 korun na 6.150 korun ročně a dotace na stravování se navýší z 17,95 korun na 20,50 korun na jedno jídlo. Také stipendia pro doktorandy se zvednou o 14 procent, což posílí jejich ekonomickou situaci během studia.
Ohledně zlepšení mzdových podmínek akademiků mají vysoké školy větší flexibilitu v odměňování. S tímto záměrem se má zajistit, že platy učitelů na vysokých školách porostou více než v regionálním školství. Podle dostupných údajů by měl průměrný plat učitele na základní škole vzrůst z 54.488 korun na 58.219 korun, zatímco u středoškolských učitelů by se průměrná mzda měla zvýšit na 59.523 korun.
Tyto iniciativy vyžadují koordinaci mezi různými úrovněmi vzdělávacího systému a poslouží k posílení kompetencí a vzdělanosti obyvatel v českých regionech. Zajištění kvalitního vzdělání bude mít dlouhodobý pozitivní dopad nejen na jednotlivce, ale i na celou českou společnost a ekonomiku.
Zdroj: MŠMT, ČTK