2 prosince, 2024

V Británii roky zaměstnávaly novodobé otroky z Česka, dlouhé směny, například 30 hodin v kuse.

Jsou Češi rovnocenní s ostatními evropskými národy, kteří se pyšní humanitou, svobodou a demokracií, nebo je jedná o země, kde dlouhodobě panuje otrokářská tradice, nemilosrdných vydřiduchů s móresy z minulého tisíciletí.

Otroky v 21. století se stalo šestnáct Čechů, kteří dřeli v pobočkách rychlého občerstvení McDonald’s nebo v pekárně dodávající čerstvé pečivo supermarketům, jako je Asda, Co-op, Marks & Spencer, Sainsbury’s, Tesco a Waitrose, píše web BBC. Varovné signály vedení firem více než čtyři roky přehlížela, uvedla britská policie.

Šestičlenný gang vedený bratry Ernestem a Zdeňkem Drevenákovými zneužil a vykořisťoval 16 obětí. Byli to velmi zranitelní lidé, kteří zažili velkou chudobu, mnozí i bezdomovectví, nebo byli drogově závislí a do Velké Británie byli nalákáni vidinou velmi dobrého výdělku, píše BBC.

Výsledkem byla neuvěřitelná otročina, bydlení v dřevěném děravém přístřešku a nevytápěném karavanu za pár liber denně. Penězi, které vydělali, si gang financoval luxusní vozy, zlaté šperky a nemovitosti v Česku.

Oběti pracovaly v pobočce McDonald’s v Caxtonu v hrabství Cambridgeshire. Další lidé byli zaměstnaní ve společnosti vyrábějící chléb pita, která měla továrny v Hoddesdonu v hrabství Hertfordshire a v Tottenhamu v severním Londýně a vyráběla zboží vlastní značky supermarketů.

Vykořisťování skončilo v říjnu 2019 poté, co oběti kontaktovaly policii v České republice, která na to upozornila své britské kolegy. Vedení firem ale přehlížela varovné příznaky, jako například vyplácení mezd obětí na bankovní účty jiných lidí, stejnou adresu pro velký počet zaměstnanců, doklady k přijetí vyplňované jiným člověkem a neuvěřitelně dlouhé směny, například 30 hodin v kuse.

V McDonald’s byly mzdy nejméně čtyř obětí – v celkové výši 215 tisíc liber (6,5 milionu korun) – vypláceny na jeden účet pod kontrolou gangu.

Jednou z obětí je muž jménem Pavel. Byl bezdomovcem, když se na něj gang v roce 2016 obrátil a do Británie ho nalákal na dobře placenou práci. „To, co jsem zažil, bylo příšerné,“ vypráví. Jeho vykořisťovatelé mu dávali jen několik liber denně v hotovosti, přestože pracoval 70 hodin týdně v pobočce McDonald’s.

Gang všem obětem zabavil pasy a ovládal je strachem a násilím, zjistila policie. „Báli jsme se,“ řekl Pavel a pokračoval: „Kdybychom utekli a vrátili se domů, Ernest Drevenák má v našem městě spoustu přátel, polovina města byli jeho kamarádi.“

Gang „zacházel se svými oběťmi jako s dobytkem“ a krmil je jen tolik, „aby je udržel v chodu“, uvedla Melanie Lillywhiteová z Metropolitní policie.

Podle jejích slov byly oběti ovládány „neviditelnými pouty“. Tito lidé byli monitorováni kamerovými systémy, nesměli používat telefony a internet a většina z nich ani neuměla anglicky. „Opravdu byli odříznuti od vnějšího světa,“ řekla Lillywhiteová.

Ačkoliv byli členové gangu odsouzeni, oběti se domnívají, že spoluvinu mají i firmy, v nichž dřely. Extrémně dlouhé směny, které odpracovaly, byly na všech vidět, ale nikdo nic nedělal. zdroj:novinky.cz

Poznámka redakce:
Případ vykořisťování šestnácti Čechů v Británii, o kterém píše BBC, je hrozným příkladem moderního otroctví, které není omezeno pouze na země s „otrokářskou tradicí“ nebo na země méně rozvinuté. Tato situace ukazuje, že i ve vyspělých demokraciích a zemích považovaných za symboly svobody a lidských práv, mohou zranitelní jedinci upadnout do pasti vykořisťování a nelidského zacházení.

Problém moderního otroctví je globální a postihuje mnoho národů. Češi nejsou o nic horší nebo lepší než jiné národy, pokud jde o jejich postoj k lidským právům nebo hodnotám, jako jsou svoboda a demokracie. Případy zneužívání a vykořisťování, jako je tento, jsou důkazem toho, že bezohlední jedinci nebo organizované skupiny dokážou využít nedostatků v systému a slabostí jednotlivců, a to bez ohledu na jejich národnost.

Je však znepokojující, že firmy, ve kterých tito lidé pracovali, údajně přehlížely jasné signály, že se něco děje špatně. Zde vzniká otázka odpovědnosti nejen jednotlivců v gangu, ale také společností, které by měly dbát na dodržování práv svých zaměstnanců a zajištění slušných pracovních podmínek.

Tento případ nám připomíná, že je potřeba neustále bojovat proti vykořisťování a nespravedlnostem, ať už k nim dochází kdekoliv. Humanita a rovnost jsou hodnoty, které by měly být chráněny napříč všemi zeměmi, včetně České republiky.

související články