V kauze Dozimetr se objevilo několik politiků napojených na různé politické strany, především z hnutí STAN, ale i z dalších stran. Zde jsou hlavní politické subjekty, které se v souvislosti s kauzou zmiňují a politici, které kauza reputačně poškodila. Politici z ODS a STAN nechybí téměř nikde, kde se točí veřejné peníze a jejich stranická a klientelistická struktura je za dlouholetou existenci dokonale prorostlá státem od dob privatizačních zvěrstev, stejně tak v krajích a obcích jako metastazující rakovina. Za Fialovy vlády se meziročně propadla Česká republika ve vnímání korupce v rámci EU z deváté na jedenáctou příčku.
Kam až sahají chapadla lidí v pozadí české politiky?
Kdo vytahuje stovky miliard korun z cinknutých a předražených veřejných zakázek?
Kolik protikorupčních opatření za volební období udělala vláda Petra Fialy?
1. Hnutí STAN (Starostové a nezávislí)
-
Petr Hlubuček (bývalý náměstek pražského primátora a člen STAN) – byl obviněn z účasti na organizované zločinecké skupině a přijímání úplatků. Po vypuknutí kauzy rezignoval na své funkce.
-
Petr Gazdík (bývalý ministr školství a místopředseda STAN) – nebyl obviněn, ale kvůli kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem odstoupil z funkce ministra.
-
Stanislav Polčák (europoslanec STAN) – kvůli svým vazbám na Redla pozastavil členství v hnutí.
-
Petr Mlejnek (ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace – ÚZSI) – rezignoval po zveřejnění schůzek s Redlem.
3. ODS (Občanská demokratická strana)
-
Marek Šnajdr (bývalý poslanec ODS) – policie ho navrhla obžalovat v souvislosti s Dozimetrem, obvinění odmítá. Marek Šnajdr, bývalý poslanec za ODS a náměstek ministrů zdravotnictví, byl v dubnu 2023 obviněn v souvislosti s korupční kauzou Dozimetr. Podle policejního vyšetřování měl Šnajdr předat úplatek ve výši 200 tisíc korun podnikateli Pavlu Dovhomiljovi za ovlivnění veřejné zakázky ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). Tato obvinění jsou součástí širšího vyšetřování korupce ve veřejných institucích, známého jako kauza Dozimetr, která odhalila propojení mezi politiky, podnikateli a veřejnými zakázkami. Šnajdr podal proti svému obvinění stížnost k nejvyššímu státnímu zastupitelství, která však byla zamítnuta.
3. Hnutí ANO / ODS
-
Jana Mračková Vildumetzová (exmístopředsedkyně Poslanecké sněmovny za ANO) – rezignovala, když vyšlo najevo, že svědkem na její svatbě byl Zakaría Nemrah, podnikatel napojený na korupční kauzu Dozimetr. Jan Mraček, člen ODS a manžel bývalé místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jany Mračkové Vildumetzové (ANO), měl vazby na Zakaríu Nemraha, podnikatele obviněného v korupční kauze Dozimetr. Nemrah byl svědkem na jejich svatbě a kmotrem jejich dítěte. V důsledku těchto vazeb byl Mraček pozván policií k podání vysvětlení a rezignoval na funkci poradce ministryně životního prostředí. Dále odstoupil z funkcí v ODS, včetně předsednictví oblastního sdružení v Chebu a členství ve výkonné radě za Karlovarský kraj. Jeho manželka uvedla, že se s Nemrahem setkávala pouze na společenské bázi a neřešila s ním žádné pracovní záležitosti.
Kauza Dozimetr tak měla dopady hlavně na hnutí STAN, ale zasáhla i další strany, včetně ANO a ODS. Celkově skandál poukázal na korupční vazby v pražské politice a veřejné správě.
Mám obavu, že soudci se bojí soudit kauzu Dozimetr. Ne proto, že by někoho, kdo je součástí kauzy, znali, ale proto, že na ní bude mediální pozornost a tak dále. Uvedl to ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS – přezdívanému Don Pablo) v Otázkách Václava Moravce.
Dodal, že postup soudů v kauze Dozimetr je nevysvětlitelný, sám má ale podle svých slov svázané ruce. Poslanec Pirátů Jakub Michálek uvedl, že součástí obavy soudců může být i to, že okolo kauzy už je „alarmující počet“ obětí na životech.
Korupční kauza Dozimetr, která odhalila propojení politiky a byznysu v rámci Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP), se ani po téměř roce od podání obžaloby neposunula k hlavnímu líčení. Soudci se v několika případech pokusili vyloučit z projednávání, avšak jejich návrhy nebyly městským soudem přijaty.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v debatním pořadu České televize uvedl, že nechápe důvody průtahů a má obavu, že soudci se kauzy obávají kvůli jejímu mediálnímu dosahu. Podobný názor sdílela i exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), podle níž si veřejnost může oprávněně myslet, že kauzu nikdo nechce soudit. Podle místopředsedy sněmovního ústavně-právního výboru Jakuba Michálka (Piráti) je podezřelé, že se kauza stále odkládá a že kolem ní za podivných okolností zemřelo již několik osob.
Dozorující státní zástupce Adam Borgula podal obžalobu loni v létě proti 11 osobám. Mezi obviněnými je i bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN), který měl podle vyšetřovatelů ovlivňovat veřejné zakázky v DPP ve prospěch spřízněných podnikatelů. Do případu byly zapleteny i další politické subjekty, včetně vládních stran STAN, TOP 09, ODS a opozičního hnutí ANO.
Kauza Dozimetr se stala jedním z největších korupčních skandálů v historii české politiky. Zda se hlavní líčení konečně rozběhne, nebo zda budou průtahy pokračovat, zůstává otázkou.
Podle místopředsedy sněmovního ústavně-právního výboru Jakuba Michálka si soudci kauzu přehazují jako horký brambor.
„Možná se bojí toho, že kolem kauzy Dozimetr je už nějakých pět mrtvých. To je zvláštní věc. Nevím, jak to souvisí a zda to souvisí, ale je to podle mě alarmující. V kauze Dozimetr jsou evidentně průtahy a působí to jako snaha odložit tu kauzu tak, aby se soudila až po volbách, což já považuji za manipulaci,“ uvedl Michálek.
Dozorující státní zástupce Adam Borgula loni v létě podal v kauze obžalobu, která se týká 11 lidí. Do jedné z největších kauz české politiky byly zapleteny strany vládní koalice včetně hnutí STAN, TOP 09 nebo ODS, ale i opoziční hnutí ANO. Kauza odstartovala v roce 2022, kdy Národní centrála proti organizovanému zločinu spustila akci Dozimetr.
Předmětem korupční kauzy Dozimetr byla skupina vlivných politiků, manažerů a lobbistů, která podle vyšetřovatelů ovlivňovala veřejné zakázky i chod veřejných firem, především DPP. Skupina podle záznamů operovala tak, že bývalý zastupitel města Petr Hlubuček (dříve STAN) uplatňoval svůj politický vliv na Magistrátu hlavního města Prahy a v dozorčí radě DPP. Tam s vlastnoručně dosazenými vedoucími úředníky ovlivňoval hospodaření a veřejné zakázky DPP ve prospěch napojených spřátelených podnikatelů.
Server Neovlivní.cz naposledy vloni v květnu psal o tom, že PR poradce Petra Hlubučka Ondřej Křivka, kterého měl vyplácet Michal Redl, srazilo auto a nehodu nepřežil. Už předtím tentýž server psal o čtyřech úmrtích, včetně podnikatele Michala Horáka, který zemřel v Dubaji po pádu ze svého balkónu. Policie se podle serveru klonila k sebevraždě.
Blažek zároveň informoval o tom, že se v pondělí sejde s kandidátem na pozici vrchního státního zástupce v Praze Zdeňkem Štěpánkem.
„My jsme si volali minulý týden. Probereme jeho představu, co v té funkci chce dělat. Nebudu tajit, že proběhlo výběrové řízení, on to místo zná, protože tam dělal náměstka a v tuto chvíli neznám žádný důvod, abych to jmenování neprovedl. Jedině že by v tom rozhovoru nastalo něco negativního, ale já to nepředpokládám,“ uvedl Blažek s tím, že Lenka Bradáčová končí k 31. březnu a Štěpánek by měl být jmenován k 1. dubnu.
Zadržení PČR:
- Petr Hlubuček (48 let) – náměstek pražského primátora, člen dozorčí rady DPP, zastupitel a starosta městské části Praha-Lysolaje (STAN); ve vazbě
- Michal Redl (48 let) – vlivný zlínský podnikatel a lobbista dlouhodobě napojený na hnutí STAN; ve vazbě
- Zakaría Nemrah (32 let) – politický podnikatel v oblasti pozemků, developmentu a médií; podle detektivů pro skupinu zajišťoval informace u policie, telefony s kryptografickou ochranou nebo se podílel na dělení úplatků
- Luděk Šteffel (49 let) – vedoucí jednotky informačních technologií DPP, kterého do funkce dosadil Matej Augustín
- Dalibor Kučera (35 let) – vedoucí právního odboru DPP
- Martin Vejsada (51 let) – vedoucí odboru Technické správy objektů DPP
- Ivo Pitrman (51 let) – osobní řidič Michala Redla, který zajišťoval ochranu členů skupiny před odhalením policistů
- Maroš Jančovič (44 let) – slovenský podnikatel v IT
- Petr Adam (60 let) – podnikatel, obchodní zástupce firmy Komo-Com, zemřel 20. června 2022 v sídle své společnosti, příčinu smrti určí nařízena soudní pitva.
- Jindřich Špringl (60 let) – podnikatel, generální ředitel bezpečnostní a telekomunikační společnosti Analogia
V době zásahu mimo Českou republiku:
- Pavel Kos (49 let) – podnikatel, blízký přítel a důvěrník Michala Redla, který byl dříve souzen za daňové podvody; v době zásahu na blíže neurčeném místě v zahraničí. Policii se přihlásil 18. června 2022; ve vazbě.
- Matej Augustín (47 let) – ekonomický náměstek a člen představenstva DPP, kterého do funkce přes nesouhlas koaličních partnerů prosadil Hlubuček; v době zásahu doma na Slovensku. Policii se přihlásil 20. června 2022; ve vazbě.
- Pavel Dovhomilja (41 let) – podnikatel v IT; údajně na dovolené v Chorvatsku.
Druhá větev kauzy – ovlivňování veřejných zakázek zdravotní pojišťovny VZP, trestní stíhání z dubna 2023:
- Marek Šnajdr (48 let) – bývalý poslanec za ODS
- Václav Novák – generální ředitel firmy Total Service
- Tomáš Knížek – bývalý náměstek ředitele VZP
- Josef Listík – bývalý ředitel odboru technické podpory VZP
Podle veřejně dostupných zdrojů jsou obžalování v kauze Dozimetr tyto osoby:
- Michal Redl – podnikatel, považovaný za vůdce skupiny.
- Petr Hlubuček – bývalý náměstek primátora Prahy a člen hnutí STAN.
- Pavel Kos – podnikatel a blízký spolupracovník Michala Redla.
- Matej Augustín – bývalý ekonomický náměstek a člen představenstva DPP.
- Pavel Dovhomilja – podnikatel v oblasti IT.
- Zakaría Nemrah – podnikatel a bývalý člen SPOZ.
- Luděk Šteffel – vedoucí IT oddělení DPP.
- Dalibor Kučera – vedoucí právního oddělení DPP.
- Martin Vejsada – vedoucí oddělení technické správy zařízení DPP.
- Ivo Pitrman – osobní řidič Michala Redla.
- Maroš Jančovič – slovenský podnikatel v oblasti IT.
- Petr Adam – podnikatel, zástupce společnosti Komo-Com.
- Jindřich Špringl – podnikatel, ředitel bezpečnostní a telekomunikační společnosti Analogia.
Korupční a mafiánská chobotnice ukazuje, že Česká republika za poslední volební období nedokázala schválit tolik požadovaný trestní zákoník. Navíc ani neplní protikorupční úkoly přidělené Evropskou unií.
zdroj : Novinky.cz / Hluboček, těsně po propuštění z vazby
Index korupce Evropské unie
Rok 2023
- Dánsko – 90
- Finsko – 88
- Švédsko – 87
- Nizozemsko – 84
- Německo – 79
- Rakousko – 75
- Irsko – 79
- Estonsko – 76
- Litva – 75
- Kyperská republika – 66
- Česká republika – 55