2 prosince, 2024

Sokolovsku odkrývají archeologové ženský koncentrační tábor z období něměckého fašismu

Archeologové z plzeňské Západočeské univerzity (ZČU) provádějí výzkum ve Svatavě na Sokolovsku, kde odkryli pozůstatky ženského koncentračního tábora. Tento tábor byl na jaře 1945 největším na tehdejším českém území, přičemž v něm bylo internováno přibližně 750 vězeňkyň. Výzkumný tým vedený archeologem Pavlem Vařekou odhalil základy kuchyně a také zbytky zbraní, lamp a oplocení. Tyto nálezy poskytují cenné informace o životních podmínkách v táboře a jeho provozu.

Podle archeologa Pavla Vařeky se jedná o první výzkum ženského koncentračního tábora v okupované Evropě. Tábor ve Svatavě měl plochu přesahující 18.000 metrů čtverečních a jeho lokalizace byla možná díky snímku amerického průzkumného letounu z dubna 1945.

„Výzkum odhalil objekt táborové kuchyně, která se zachovala jen několik centimetrů pod dnešním povrchem. V troskách tábora jsme našli součásti vybavení vězeňských baráků a zbytky plotu. Tábor byl obehnán plotem s ostnatými dráty pod vysokým napětím. Kromě ostnatého drátu jsme objevili i porcelánové izolátory,“ uvedl Vařeka.

Pozůstatky tábora zkoumá 15 studentů archeologie ze ZČU a britské univerzity v Cambridge. Starostka obce Eva Třísková (nezávislá) uvedla, že tento výzkum je důležitým krokem k připomenutí opomíjené historie. Dodala, že původně byl tento pozemek jen občas posekán. Nedaleko se nachází zcela zachovalý protiletecký kryt, který místní občané očistili a udržují přístupný. Do budoucna by obec Svatava ráda zpřístupnila celé místo pro veřejnost, aby si lidé mohli připomínat osudy vězeňkyň.

V sokolovském muzeu je nyní drobná sbírka artefaktů z tábora, který byl v šedesátých letech spálen a srovnán se zemí. Svatavský ženský koncentrační tábor byl pobočkou kmenového tábora ve Flossenbürgu. Byly zde vězněny ženy nejen z Československa, ale i z celé okupované Evropy. Od roku 1943 do 7. května 1945, kdy tábor osvobodila americká armáda, zde bylo vězněno až 750 žen.

Svatavský tábor v kontextu nacismu

  • Účel tábora: Sloužil k internaci žen z okupovaných území, které byly považovány za nepřátele nacistického režimu nebo byly pronásledovány z rasových důvodů.
  • Podmínky: Vězeňkyně čelily tvrdým podmínkám, včetně nedostatečné stravy, násilí a nucených prací.
  • Osvobození: Tábor byl osvobozen 7. května 1945 americkou armádou, krátce před koncem druhé světové války v Evropě.

Výzkum tohoto tábora poskytuje důležité informace o historii nacistických koncentračních táborů a pomáhá připomenout tragické osudy jejich obětí.

 

související články