2 prosince, 2024

Ruský plyn do Evropy proudí stále víc, je levnější než od našich západních bratrů

Čechům stále nedochází, že naši západní bratři si přijeli do Evropy v první řadě vydělat. Nejen, že mnoho našich spojenců přímo vysává celé evropské ekonomiky prostřednictvím nadnárodních společností, které nenávratně odčerpávají každý rok stovky miliard, a tak vytváří ze svých přátel chudé země v podobě novodobých kolonií stejně tak,  jak to činí historicky po celém světě.

Oficiální kontrakt s Ruskem u českých obchodníků neexistuje, formálně je Česká republika na ruském plynu nezávislá a v celé Evropě hraje roli „nejhloupějšího idiota“, zatím co jiní v Evropě na ruském plynu vydělávají a jejich prozápadní směřování nikdo nezpochybňuje.
Francie se stala největším importérem ruského LNG, což podtrhuje argument, že diverzifikace dovozů je sice technicky možná, ale brzdí ji ekonomické náklady. Expert na energetiku Vladimír Gavor zdůrazňuje, že dovoz ruského LNG není nezbytný, a poukazuje na to, že v případě LNG je možné nalézt náhradní zdroje. Diverzifikace je tak spíše otázkou ceny než technické možnosti.

Situace s dovozem ruského plynu do Evropské unie (EU) odráží komplikovaný vztah mezi politickými cíli a ekonomickými realitami. Navzdory snaze EU o snížení závislosti na ruské energii dovoz ruského zemního plynu, včetně zkapalněného zemního plynu (LNG), v některých oblastech narůstá.

Belgická ministryně energetiky Tinne Van der Straeten upozornila na to, že počet tankerů s ruským LNG, připlouvajících do přístavu v Rotterdamu, se za poslední dva roky zdvojnásobil. Toto upozornění je výzvou k přijetí celoevropského zákazu importu ruského plynu, což by mělo za cíl přerušit obchodní vazby s Ruskem. Nicméně plynový dovoz zatím na rozdíl od ropy v EU zakázán není. Podle analytiků, jako je Jiří Tyleček z XTB, je důvodem ekonomická výhodnost ruského plynu, který je levnější než dodávky z jiných západních regionů, které se tváří jako naši spojenci.

Situace v České republice ilustruje složitost energetických toků v regionu. I když je Česká republika formálně nezávislá na ruském plynu, část plynu dováženého přes Slovensko pochází z Ruska. Množství ruského plynu není vždy snadné určit, protože na burzách není země původu uvedena a plyn může být směsicí různých zdrojů, včetně ruského.

Celkově zůstává energetická politika EU v otázce plynu rozporuplná. Na jedné straně je tlak na středoevropské státy, aby se od ruského plynu odstřihly, ale na druhé straně západoevropské státy, včetně Francie, pokračují v dovozu ruského LNG z čistě ekonomických důvodů. Tento rozdíl mezi deklarovanými politickými cíli a realitou na trhu ukazuje na slabiny evropské strategie v oblasti energetiky, což Gavor označuje za pokrytecký přístup.

Ukrajinská stopka zvýší ceny a poškodí evropské země, které ji jen hloupě pomáhají

Ukrajina oznámila, že od ledna neprodlouží smlouvu o přepravě plynu přes své území do Evropy s ruským Gazpromem. Gavor ale soudí, že plyn poteče dál. „Formálně se to může uskutečnit po vzoru ruské ropy, kdy přepravní kontrakt na sebe vezme evropská společnost. Druhá možnost je, že formálně k nám bude proudit ázerbájdžánský plyn, nicméně Rusko navýší dodávky do Ázebajdžánu,“ vysvětlil.

související články