2 prosince, 2024

Řidiči se snaží policisty přelstít novou fintou. Odebrání řidičáku „za blbosti?“ Na to zapomeňte.

Odebrání řidičáku „za blbosti?“ Na to zapomeňte – řidiči se snaží policisty přelstít novou fintou. Ztráta řidičského průkazu může mít vážné následky pro osoby, které se při každodenních činnostech na řízení spoléhají, to je zkrátka fakt.

Někteří řidiči si však myslí, že mohou systém přelstít tím, že si řidičský průkaz ponechají i po závažném porušení předpisů. I když to na první pohled zní opravdu triviálně, policie jasně ukázala, že tato taktika nefunguje.

Kdy vám může být zabaven řidičský průkaz?

Existuje několik scénářů, kdy může policista legálně zabavit řidičský průkaz. Obvykle se jedná o závažné dopravní přestupky, které ohrožují veřejnou bezpečnost.

  • Řízení pod vlivem alkoholu nebo drog.
  • Překročení rychlosti (pokud řidič překročí povolenou rychlost o 40 km/h nebo více v obci nebo o 50 km/h mimo obec).
  • Řízení vozidla bez příslušného oprávnění.
  • Způsobení vážné dopravní nehody.

Po zadržení řidičského průkazu se o osudu řidiče rozhoduje v soudním řízení, ale v okamžiku, kdy je ten fyzický již odevzdán policii, řidič již nesmí řídit.

Mýtus: Pokud řidičský průkaz neodevzdáte, můžete řídit dál

Mezi řidiči je rozšířený mylný názor, že pokud si řidičský průkaz fyzicky ponechají i poté, co byli informováni o jeho zabavení, mohou pokračovat v jízdě. Tato představa je sice lákavá, ale zcela mylná a vychází z nepochopení toho, jak pozastavení řidičského oprávnění funguje.

Ve skutečnosti, pokud se řidič dopustí některého z výše uvedených závažných přestupků, může mu policie zabavit řidičský průkaz, i když jej dotyčný odmítne odevzdat. Zákon umožňuje takzvané „fiktivní zabavení“. To znamená, že i když řidič řidičský průkaz fyzicky neodevzdá, je z právního hlediska považován za zabavený, jakmile to policista prohlásí. Jinými slovy, bez ohledu na to, zda si řidič průkaz ponechá v peněžence, již nemá legální právo řídit.

Co se stane po fiktivním zabavení řidičského průkazu?

Jakmile policie prohlásí řidičský průkaz za zabavený, musí jej řidič do pěti pracovních dnů odevzdat příslušnému obecnímu úřadu. Pokud tak neučiní, hrozí mu ještě přísnější postih. Pokračování v jízdě se zabaveným řidičským průkazem, i když jej stále máte, může mít za následek:

  • Pokutu až do výše 25 000 Kč.
  • Prodloužení zákazu řízení.

Pokoušet se o něco podobného se tedy rozhodně nevyplatí.

Zdroj: https://radyproridice.cz

související články