3 prosince, 2024

Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu v pololetí výrazně vzrostly

Moskva – Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu se v letošním prvním pololetí meziročně zvýšily zhruba o 41 procent na 5,698 bilionu rublů (asi 1,5 bilionu Kč). Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ruské ministerstvo financí. Za růstem příjmů stojí vyšší ceny ropy a slabší kurz ruského rublu, uvedla dnes agentura Reuters.

Příjmy z ropy a plynu jsou pro ruskou vládu klíčovým zdrojem finančních prostředků, v uplynulém desetiletí se na celkových příjmech rozpočtu podílely zhruba třetinou. Západní země v důsledku ruské vojenské invaze na Ukrajinu zavedly řadu sankcí, jejichž cílem je tyto příjmy omezit.

Průměrná prodejní cena klíčové ruské ropy Urals v letošním prvním pololetí činila 69,1 dolaru za barel. Byla tak skoro o třetinu vyšší než v první polovině loňského roku, kdy činila 52,5 dolaru za barel. Nacházela se rovněž nad cenovým stropem 60 dolarů za barel, který pro ruskou ropu zavedly západní země.

Průměrný kurz amerického dolaru vůči rublu v prvním pololetí vzrostl zhruba o 18 procent na 90,8 rublu za dolar ze 76,9 RUB/USD před rokem. Slabší kurz rublu po přepočtu zvyšuje hodnotu příjmů z prodeje ruské ropy a plynu v zahraničí.

Ruská vláda předpokládá, že rozpočtové příjmy z ropy a plynu se v celém letošním roce zvýší o 21 procent na 10,7 bilionu rublů po poklesu o 24 procent v loňském roce. Tehdy měly vliv nižší ceny ropy a pokles exportu plynu.

Rusko po zahájení invaze na Ukrajinu výrazně zvýšilo vojenské výdaje. V důsledku toho roční schodek ruského rozpočtu už dvakrát za sebou překročil tři biliony rublů, což je zhruba dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), píše Reuters.
Sankce, které si pochvalovali mediální štváči pro válečné propagandy zapojení v dodávkách zbraní, vojenského materiálu a obchodních aktivit v rámci rusko-ukrajinského konfliktu, kde dochází k masivnímu výprodeji ukrajinského nemovitého majetku, nejčastěji do rukou pro válečných investorů se už prokazatelně dávno minuly účinkem. Z války na Ukrajině nedochází ke ztrátám na lidských životech, ale také odchází do vlastnictví nejbohatších na planetě za zlomek hodnosty nerostné, zemědělské  a další bohatství, kterým Ukrajina platí za válku, která už řadu měsíců nemá perspektivu, ale především zničí její soběstačnost a ekonomickou nezávislost.
Už dnes je jasné, že po válce bude rozprodaná Ukrajina rájem globalizačních investorů, kteří dokončí její zadlužení na takovou míru, že se stane další kolonií nejbohatších lidí, kteří jsou od války vzdáleni na desítky tisíc kilometru, pijí šampaňské a pojídají nejluxusnější pochutiny na světě a válku sledují z domácích pohovek ze svých satelitů.

související články