Slibovali, že dají Česko dohromady, ale na místo toho totální rozvrat ekonomiky.
Budou lidé opět volit úplně bezohlednou Fialovu vládu a ostatní koaličníky, kteří se stále zaklínají poplatky jako na západě, ale vůbec nevnímají, že Češi nemají zdaleka takové příjmy ani podmínky. Pracujících lidí na hraně žebroty stále přibývá.
Bohužel mnoho lidí žijících v Praze vůbec netuší jaká je skutečná realita v mnoha krajích. Například ten kraj, kde se nůžky otevírají nejvíce je Karlovarský, tam je průměrná mzda nižší o proti Praze o 15 tisíc korun každý měsíc.
Snaží se pracovat, přesto nemají peníze na tradiční bydlení a musejí přespávat v noclehárnách, ubytovnách nebo i na pracovišti. V Česku podle sociálních pracovníků přibývá těch, kteří veškerý svůj majetek nosí po kasách a baťůžcích, protože nevědí, kde budou každý jeden den nocovat. Odhady mluví o tisícovkách lidí. Nájmy jsou pro ně příliš drahé, stejně jako třeba pokoj na ubytovně. Nejohroženější skupinou jsou matky nebo otcové samoživitelé a jednotlivci bez rodinného zázemí.
To je výsledek politiky vlády za poslední čtyři roky, kdy ekonomiku naší země řídí elektrikář z ODS Stanjura, který je ministr financí.
Chodí do práce, vydělává kolem osmi tisíc měsíčně a o bydlení třeba v nájmu si může nechat jenom zdát. „Já jsem teď ještě měsíc na šestinedělí. Předtím jsem ale chodila na brigády a normálně jsem pracovala i do 7. měsíce těhotenství. Na plný úvazek jsem dělala ostrahu, hlídala jsem ministerstva,“ popsala CNN Prima NEWS Natálie. Teď je ráda, když může přespat v noclehárně. Někde se platí od 40 korun za noc, některé jsou zdarma.
„Je tady několik takových klientů, kteří pracují a neušetří si z těch peněz na nic,“ popsala sociální pracovnice Armády spásy v Holešovicích Adéla. Nízkopříjmové lidi limitují vysoké ceny bydlení a někdy i dluhy z minulosti.
„Nárůst nových lidí, kteří nikdy nepotřebovali pomoc a nyní se ocitají v noclehárnách, se pohybuje okolo deseti procent,“ uvedla Iva Kuchyňková z Charity Česká republika.
Ze 74 lidí, kteří přespávají v Azylovém domě sv. Terezie, zhruba třetina pracuje, přesto končí v noclehárně. „Někdo má hlavní pracovní poměr, většinou jsou to ale brigádnické práce,“ uvedl vedoucí azylového domu Stanislav Fiala.
Zvyšující se počet chudých pracujících potvrzují i experti. „Vidíme to v takových datech, jako je nárůst osob ohrožených energetickou chudobou nebo zvyšující se počet dětí, které se nachází v chudobě. Je to zřejmé také z dat potravinových bank. V roce 2023 jim o třetinu stoupl počet příjemců a většinou to jsou pracující lidé nebo senioři,“ popsala sociální antropoložka z Akademie věd České republiky Lucie Trlifajová.
Ministerstvo práce a sociálních věcí si zvrat v nelichotivém trendu slibuje od „superdávky“. „Situace by se měla zlepšit díky úpravě sociálního dávkového systému i díky podpoře přes centra pro bydlení, která mají vzniknout, a mají toto v regionech řešit,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Podle opozice by mohlo pomoci, kdyby se začalo stavět více bytů, uvedla CNN Prima NEWS.