Praha – Žádost o zapsání do evidence uchazečů o zaměstnání podalo nově on-line bez návštěvy úřadu práce za první dva lednové dny téměř 5800 lidí. O podporu v nezaměstnanosti požádalo elektronicky na dálku pak asi 4700 osob. ČTK to sdělilo tiskové oddělení Úřadu práce ČR. Celkem se do evidence přihlásilo zatím asi 10.300 nezaměstnaných a o podporu požádalo asi 8700. Žádosti je možné podávat digitálně přes dávkový portál Jenda od začátku letošního roku. Přihlásit se je možné přes elektronickou identitu, tedy třeba přes tu bankovní.
„Na začátku každého roku čelí úřady práce po celé republice zvýšenému náporu žadatelů, kteří se registrují jako uchazeči o zaměstnání a žádají o podporu v nezaměstnanosti. Doporučujeme proto všem, kdo se chtějí vyhnout frontám, aby využili novou možnost a podali žádost on-line,“ uvedl generální ředitel úřadu Daniel Krištof. Také při návštěvě úřadu lidé podávají žádost elektronicky, s vyplněním jim pomáhají úředníci.
Hned na Nový rok ve svátek podalo elektronickou žádost o zařazení do evidence nezaměstnaných 1681 lidí. Ve druhý lednový den on-line na dálku požádalo o zapsání 4070 osob. Dalším 4552 žadatelům pak pomohli s vyplněním pracovníci v pobočkách úřadu. Digitálně 1. ledna dorazilo i 1332 žádostí o podporu v nezaměstnanosti, druhý lednový den jich bylo 3321. S asistencí je v úřadech ve čtvrtek podalo pak 4050 osob. Podle Krištofa díky digitalizaci „ubude papírování“ a pracovníci se budou moci soustředit na poradenství a pomoc klientům při hledání lepší práce.
Nejvíc elektronicky na dálku žádali první dva dny roku o zapsání do evidence a podporu v nezaměstnanosti lidé z Jihomoravského kraje. Podali 12 procent digitálních žádostí. Po 11 procentech dorazilo ze Středočeského a Moravskoslezského kraje, desetina z Prahy.
Podle vedení úřadu je digitální žádost jednodušší než papírový formulář. Do aplikace se dá přihlásit s elektronickou identitou, tedy třeba s bankovní. „Digitální žádost neumožňuje udělat formální chyby. Pokud některé žadatelem uvedené skutečnosti brání zařazení do evidence nebo přiznání podpory, systém ho okamžitě upozorní. Podle odpovědí v žádosti ho buď přesměruje rovnou na další dotaz, nebo mu naopak položí případné zpřesňující otázky,“ uvedlo tiskové oddělení. Podle něj lidé také nemusí dokládat údaje, které úřady mohou zjistit samy z databází. Žadatelé v aplikaci mohou sledovat stav zpracování, komunikovat s úřadem či doplňovat změny.
Před rokem v lednu zaevidovaly úřady práce zhruba 53.000 nezaměstnaných. Meziročně jich bylo asi o 3200 víc. Loni v listopadu zapsali úředníci do evidence nově 38.000 uchazečů o místo.
zdroj: ČTK
KOMENTÁŘ NL:
Letošní rok se teprve projeví rozvoj hospodářské krize v Německu a setrvačností bude přecházet na řadu závislých firem v ČR na německém průmyslu, který je nejvíce propojen v oblasti výroby automobilů. V tomto ohledu se jedná o vyšší desítky tisíc pracovních míst, kterým hrozí v krajním případě ukončení a následně řešení s novou prací. Mnozí klienti Úřadu práce shodně udádí, že po zaevidování čekají bez výsledně řadu týdnů na nabídku práce. Nejčastěji se podaří práci nezaměstnaným najít samostatně.