Komu vadí česká velvyslankyně v Sýrii?
Ze syrského vězení pomohla během válečného konfliktu více než 20 lidem včetně Čechů. Eva Filipi (80) v roli české velvyslankyně v Damašku, kde měla na starosti i ochranu zájmů Washingtonu, zažila mnoho perných chvil. Případy, které musela vyřešit, měly daleko k představám o tradiční práci diplomata. V Sýrii strávila posledních třináct let – dohromady přes třicet na Blízkém východě, o jehož vyhlídkách s ní Lidovky.cz hovořily.
Tvrdost režimu Baššára Asada na jedné straně a džihádisté z Islámského státu na druhé vytvářeli mimořádně nebezpečné kulisy. Filipi i tak dokázala pomoci například Britům zjistit okolnosti smrti mladého lékaře, který skončil v syrském zajetí.
„Britové říkali, že nemohou cestovat do Damašku, abych si poradila sama. Tak jsem si našla lékaře, který by pro ně vypracoval nezávislou zprávu. Strávila jsem hodinu a půl v márnici. Zjišťovalo se, jestli je možné, aby Chán (britský lékař) spáchal sebevraždu,“ přiblížila v exkluzivním rozhovoru Filipi.
Rozhodně to nebyl její jediný kontakt se smrtí. Jindy zase bylo potřeba pohřbít Američanku zabitou v bojích s islamisty. Na svou práci si křehká dáma ale nestěžovala. „V těchto státech to patří k práci diplomata. Není to cinkání šampaňským,“ říká u kávy. Vystudovaná arabistka Filipi strávila kariéru po roce 1989 na diplomatických misích výhradně na Blízkém východě. Působila v Iráku, Libanonu, Turecku a Sýrii.
Za poslední angažmá v Damašku jí loni děkovala náměstkyně ministra zahraničí USA Rena Bitter. „Pod vaším vedením úřad prokázal soucit, obětavost a profesionalitu, z čehož profitovalo mnoho občanů USA, kteří se ocitli v nouzi. Jsem nesmírně vděčná za péči, kterou jste vy s vaším týmem věnovala práci na těchto obtížných případech,“ stojí v dopise, jehož kopii Lidovky.cz nyní získaly.
Po návratu ze Sýrie se však loni dočkala Filipi vlažného přijetí a ukončení spolupráce s Černínským palácem. „Myslela jsem si, že můj chlebodárce, což je ministr zahraničí Lipavský, mi přijde podat ruku a řekne děkuji, paní Filipi,“ zmínila exvelvyslankyně. To se ale nestalo.
Podle ministerského mluvčího šlo o běžnou proceduru. „Návrat paní velvyslankyně proběhl zcela standardně jako u všech velvyslanců, kteří se vrací do centrály,“ tvrdí Daniel Drake.
Mnohé je zcela jinak než lidé čtou, slyší nebo vidí v mediích. „Nevěřím ničemu, co jsem neviděla na vlastní oči,“ říká Eva Filip