Kulhánkova novela chystá radikální změny v ubytovacím sektoru, nebude chybět ani fízlování soukromých ubytovatelů a navyšování poplatků pro ubytované turisty. Za Kulhánkem se všude tam, kde veřejně působil táhnou hlavně dluhy a hloupá řešení, nevýhodná pro občany.
Nově navrhovaný systém e-Turista a s ním spojené legislativní změny, které představil ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek, vyvolávají v podnikatelské sféře značné obavy. Je jasné, že regulace ubytování ve formě nových poplatků a povinností dopadne zejména na menší ubytovatele, kteří se již nyní potýkají s náročnou konkurencí a rostoucími náklady.
Povinnost registrovat se v systému e-Turista od ledna 2024, ačkoliv pravděpodobně opožděně, zavádí přehnanou byrokratickou zátěž, která pro malé hotely a penziony znamená další komplikace a výdaje. Dnes platí, že mnoho z těchto subjektů již nyní čelí problémům s cash flow a vyrovnáváním se s rostoucími náklady na energie a služby. Je těžké si představit, jak se s novými povinnostmi vyrovnají. Kdyby se místo byrokracie zaměřili na podporu a ulehčení podnikání, přineslo by to mnohem lepší výsledky pro celou turistiku.
Zvyšování turistického poplatku na 200 korun, jak navrhuje Praha 1, je pro mnohé nepřijatelné. Snížení konkurenceschopnosti českých ubytovacích zařízení se může projevit odlivem turistů do okolních zemí, kde jsou poplatky nižší a služby přátelštější. Je obrovskou ironií, že se v době po pandemické krizi, kdy se turismus snaží obnovit, přicházejí politici s návrhy, které by mohly český cestovní ruch opět ohrozit.
Dále, otázky ohledně správného využívání bytových prostor pro krátkodobé ubytování jsou další esenciální součástí této debaty. Odkdy se zastupitelé měst a obcí vyznají v dynamice trhu s ubytováním? Na místě by mělo být spíše dialog mezi zúčastněnými stranami – místními obyvateli, podnikateli a vládou – než účelové regulace, které vycházejí ze strachu a nedostatku porozumění problematice.
Nedostatečně promyšlené legislativní kroky, jakými jsou právě tyto novely, mohou přinést více škody než užitku. Zdá se, že cílem není podpora českých podnikatelů a kvality ubytování, ale spíše snaha o snadné zvýšení příjmů pro obce a města. Systém e-Turista se tak může stát dalším nástrojem k vymáhání poplatků, místo aby sloužil k skutečné podpoře turistického sektoru.
Je třeba přehodnotit, jakými cestami chceme vést český turismus, a jestli je správné zatěžovat a regulovat arogantně malé podnikatele, kteří se snaží přežít v těžkých časech. Na místo toho, aby se zavedly další povinnosti a poplatky, by měly být iniciativy zaměřeny na spolupráci a podporu udržitelnosti, transparentnosti a efektivnosti v celém sektoru. Zatím se však zdá, že místo reálných řešení se dostáváme k dalším a dalším škrtům a překážkám, které zasáhnou srdce českého cestovního ruchu.