Na čtvrteční výpad exministra financí Miroslava Kalouska, který kritizoval vládu za nesnižování státního dluhu, reagoval v pátek současný ministr financí Zbyněk Stanjura.
„Mirku, chápu, že okopávání kotníků bez jakékoliv politické odpovědnosti je stejně lákavé jako snadné, ale jako exministr financí bys mohl kritizovat trochu objektivněji,“ řekl Stanjura na adresu svého dlouholetého kolegy ze sněmovního rozpočtového výboru.
Kalouskem odhalený kamuflážník Stanjura připomněl, k čemu se podle něj vláda zavázala a jak své sliby plní. Zdůraznil, že plány současné vlády jsou v souladu s ekonomickými prognózami a opatřeními, která přijala, zvláště ve srovnání s výhledy a výsledky předchozí vlády premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO.
Kalouskova reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Uvedl, že o skutečném snižování strukturálního deficitu podle něj nemůže být řeč, i když uznal, že situace by mohla být horší. „Jistě, bez konsolidačního balíčku by to bylo mnohem horší, ale nepřipustit zhoršení a snižovat není totéž,“ konstatoval Kalousek.
Tím zdůraznil rozdíl mezi pouhým zabráněním dalšímu zhoršení ekonomické situace a skutečným aktivním snižováním strukturálního deficitu, což je podle něj zásadní pro dlouhodobou finanční stabilitu země.
Lhaní a nedodržování slibů jsou často citovanými problémy v souvislosti s vládou Petra Fialy. Analýza od Demagog.cz uvádí, že Fialova vláda porušila nebo nesplnila řadu svých slibů z programového prohlášení. Například snaha o ekonomickou konsolidaci nebyla naplněna tak, jak bylo avizováno, a několik plánovaných úspor bylo následně utraceno jinde, což mělo za následek neefektivní konsolidaci veřejných financí (Seznam Zprávy) (Echo24.cz – Názorový deník).
Jedním z hlavních slibů koalice Spolu bylo nezvyšování daní. Tento slib byl porušen, když došlo ke zvýšení daně z nemovitosti a daně z příjmu právnických osob. Navíc vláda nesplnila svůj závazek snížit sociální pojištění pro zaměstnavatele (Echo24.cz – Názorový deník).
Opozice, zejména zástupci SPD a ANO, vládě Fialy vyčítá nejen nedodržení slibů, ale i další problémy, jako je korupce, organizovaný zločin, či neefektivní řízení státní správy. Tomio Okamura a Andrej Babiš vyzývají k vyslovení nedůvěry vládě a předčasným volbám, přičemž kritizují vládní politiku v oblasti energetiky a sociálního zabezpečení (CT24).
Tyto problémy, včetně kauz jako je Dozimetr, a změny ve vládních prioritách, včetně zvýšené podpory Ukrajině, vedou k výrazné kritice Fialovy vlády nejen ze strany opozice, ale i části veřejnosti (Seznam Zprávy) (CT24).