Rozhovor na téma pokrytectví a korupce v české společnosti, přijal PhDr. Michal Riško, který působí jako krizový manažer a zajímá se národohospodářskou politikou českého státu.
Dobrý den pane doktore, v poslední době kritizujete pokrytectví v české společnosti. Můžete uvést, co konkrétně vnímáte jako pokrytectví?
Nedávno jsem měl možnost poslouchat video s manželkou jednoho z českých miliardářů, který je minoritním akcionářem ČEZ, a významným hráčem v české energetice. Z jeho manželky jen sršelo dobro a snaha pomáhat snad na všech úrovních, zejména v sociální oblasti rodinám, kde oba manželé pracují a nemají ani na kvalitní jídlo pro své děti.
Když tohle slyšíme od žen miliardářů, kteří z velké časti parazitují na veřejných rozpočtech, investují do státních firem, které pak na dividendách doslova dojí, účastní se veřejných tendrů, kde za často podivných okolností vítězí opět na úkor veřejných společností a rozpočtů, které pak likvidují formou nepřátelského převzetí za pomoci českých politiků, tak je evidentní, že systémová korupce v České republice už není výjimečným kriminálním jevem, ale má znaky mafie, která je nebývale vrostlá do politiky a veřejných financí státu daleko za hranou ekonomické únosnosti celého systému. Když v přímém přenosu vidíme schodky státního rozpočtu a tempo zadlužování, tak každému musí dojít fakt, že takové hospodaření vede jedině k bankrotu a nemá s nastartováním ekonomiky vůbec nic společného. Lhaní politiků v médiích je poslední zoufalé podvádění, krátce před jejich pádem.
Jak to vnímáte z pohledu manželky, která dělá charitativní programy?
Asi základem je fakt, že se zde blahosklonně díváme na následky, které zůstávají po nečestných podnikavcích a politicích, kteří jsou evidentně jejich hloupými loutkami, prodavajících na dluh budoucnost vlastních dětí. Abychom nemuseli poslouchat vlídná slova pomoci všem těm, kteří se živí poctivě, tak by stačilo, kdyby česká vláda konala ve prospěch občanů, tak aby ti, kteří pracují a žijí v Česku, nebyli jen zaměstnanými žebráky na okraji společnosti zařazení ve statutu sociální případ.
Jsou to snad u žen miliardářů náplasti na výčitky, které mají s vědomím, jak společně se svými protějšky zničili vše, co v Čechách fungovalo jen proto, aby si opět každý rok připsali na svůj účet pár nových miliard? V civilizovaných zemích není normální, aby lidé pracující na plný úvazek, byli zároveň klienty sociálních programů toho stejného státu, který nastavuje pravidla v oblasti pracovně právních vztahů a politiky zaměstnanosti. Takový exces se dá sledovat především v rozvojových zemích.
Můžete více přiblížit, co tím myslíte?
Řada českých zbohatlíků díky soustavnému nabourávání se do státních peněz, neúnavně ničí dlouhá léta českou ekonomiku a navíc toto dokonávají neplacením daní, protože mají své společnosti přihlášeny v daňových rájích a tím legálně okrádají dlouhá léta celou společnost, která je prostřednictvím daní živí jako parazity, kteří jen dál rabují ze státu za pomocí loutkových vlád další a další miliardy, které si většinou vyvezou mimo Českou republiku. Přesně tohle v Americe a mnoha civilizovaných zemích není jen tak možné, důkazů je nespočet. Naví výkon české ekonomiky není zanedbatelný, takže je jasné, že zdroje existují, jen směřování je systémově špatně.
Jasně se ukazuje jako přes kopírák, že kam se vlámali miliardáři, tak začali veřejné rozpočty masivně krvácet a navíc kvalita služeb byla často horší, než když si tyto služby zajišťoval stát sám. V tomto kontextu je jedná o řády stovek miliard, které mnohdy a pravidelně mizí v daňových rájích a český daňový poplatník (občan) z nich neuvidí už nikdy ani halíř.
Jaký máte konkrétní příklad a máte také nějaké řešení?
Tak to je maličkost. Existuje řada měst, která si dnes provádí úklid města a odvoz odpadů svépomocí, a pak jako rakovina se rozrůstající soukromé firmy, často miliardářů, které úklid a odvoz odpadů pro obce dělají po velice zajímavých výběrových řízeních. Hádejte, kdo je levnější a kdo dražší? Bohužel soukromé firmy, které se do služeb měst násilím vkrádají, jsou často mnohem dražší, než u srovnatelných obcí, které mají vlastní služby a odolávají vykutáleným tendrům a nepřátelskému převzetí, které jejich veřejné firmy pohřbí a pak nastoupí ty nadsazené tržní ceny, které nelidsky likvidující jejich rozpočty.
Řešení je jednoduché. Bude se muset jednat o systémovou změnu řady zákonů, které dnes umožňují rabovat veřejné rozpočty. Už o tom v minulosti hovořil první český prezident T.G.Masaryk. „Nebát se a nekrást“. Mám připraveny konkrétní téze, které nastaví odkud a kam se strategické a veřejné zájmy vymezí jasně proti všem, kteří přišli do České republiky jen rabovat a krást. Podporovat musíme poctivé podnikatele, které potkáváme každý den ve svém okolí, malé a střední podniky a nikoliv firmy miliardářů, kteří se svými soukromými armádami právníků a ekonomů navyšují zisky na úkor společnosti, protože se nejedná o podnikání z vlastních zdrojů díky dobrému podnikatelskému záměru, ale jen o systémové dolování veřejných peněz daňových poplatníků.
Ozdravný proces musí začít, co možná nejdříve, protože ve Strakově akademii dnes okupují tvorbu zákonů kukačky, které ničí celý systém nejen z venčí, ale také zevnitř. Tohle vede pomalu, ale jistě jen ke krachu. A to snad Češi nechtějí.
Globalizace Evropy ukazuje, že samotná Amerika se topí v dluzích věřitelů, jejichž zájmy začínají strkat svůj drzí nos nejen do Evropy, ale všude tam, kde se dají veřejné rozpočty lehce rabovat. Nesmyslné nákupy, kde peníze mizí v Americe a dodávky nastavené někdy v budoucnu ukazují na nákup F-35, kde Česká republika zaplatila a přitom nemá nic než cár papíru, kterému se říká nevýhodná smlouva. Když to hodně zjednoduším, tak se mohu zeptat. Koupí si někdo auto, které zaplatí s tím, že ho možná někdy dostane?