St. Úno 5th, 2025

ČMKOS vyhlásila stávkovou pohotovost kvůli možnosti výpovědi bez udání důvodu

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) zareagovala na návrh možnosti výpovědi bez udání důvodu, který chtějí do takzvané flexibilní novely zákoníku práce doplnit poslanci ODS a TOP 09, a vyhlásila stávkovou pohotovost. Vedení ČMKOS prohlásilo, že pokud by novela v této podobě byla schválena, je připraveno eskalovat protestní akce včetně přípravy generální stávky.

Podle vedení odborů tento návrh představuje bezprecedentní ohrožení jistoty pracovních míst a zásadní oslabení práv zaměstnanců v Česku. Stávková pohotovost byla schválena radou centrály a informaci zveřejnila na svém webu. ČMKOS, která zastupuje 30 odborových svazů, včetně školských a zdravotnických odborů, se jasně postavila proti snaze některých politiků „legitimizovat libovůli zaměstnavatelů“.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se v reakci na hrozby odborů vyjádřil, že nepředpokládá, že by měl návrh na výpověď bez udání důvodu šanci na schválení, a označil plán odborů na stávku za zbytečný. Proti tomuto návrhu se vyjádřily také další politické subjekty, včetně vládních lidovců a STAN, a opozice, zejména hnutí ANO a SPD.

Podle předloženého návrhu by měla být zaměstnancům, kterým by byla dána výpověď bez udání důvodu, vyplacena nejméně dvojnásobná výše odstupného, což by vycházelo na dva až šest měsíčních platů v závislosti na délce jejich zaměstnání. Z návrhu však byly vyjmuty určité skupiny, včetně těhotných žen, rodičů na mateřské a otcovské dovolené, zdravotně postižených a osob blížících se k důchodovému věku.

ČMKOS vyjádřila obavy, že by taková úprava mohla vést k významnému poškození pracovního práva a oslabení postavení zaměstnanců. Odboráři varují, že by výpověď bez udání důvodu mohla umožnit zaměstnavatelům propouštět pracovníky na základě uvážení, což by mělo dalekosáhlé důsledky pro pracovní jistoty.

Dále se odboráři odvolali na nález Ústavního soudu z roku 2018, který upozornil na důležitost ochrany proti svévolnému propouštění. Tento argument vyvolává další diskusi o právní stránce navrhovaného zákona a jeho možných ústavních implikacích.

S tímto vývojem je jasné, že otázka výpovědi bez udání důvodu vyvolává silné reakce v české politice a společnosti. Odbory, které nyní hrozí protestní akcí, se snaží mobilizovat veřejné mínění a obránit práva zaměstnanců, přičemž se očekává, že debata o této problematice se bude i nadále vyostřovat.

Zdroj: ČTK

související články