St. Úno 5th, 2025

ČMKOS hrozí stávkou, pokud projde výpověď bez udání důvodu

V české politice se rozhořívá vášnivá debata o navrhované změně zákoníku práce, která by umožnila výpověď zaměstnanců bez udání důvodu. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) v reakci na tuto situaci oznámila, že je připravena zahájit přípravu na generální stávku.

Šéf ČMKOS Josef Středula označil návrh za neakceptovatelný a varoval před jeho dopady na demokratické hodnoty v České republice. Podle něj by taková úprava mohla vést k neomezenému propouštění a tím ohrozit pracovní stabilitu. Oproti tomu poslanci ODS a TOP 09, kteří návrh předložili v rámci flexibilní novely, tvrdí, že jejich cílem je umožnit zaměstnavatelům pružněji reagovat na tržní situaci.

Zaměstnanci, kterým by byla doručena výpověď bez udání důvodu, by podle návrhu měli nárok na dvojnásobné odstupné, což by se pohybovalo mezi dvěma a šesti měsíčními platy podle doby zaměstnání. Novela by však chránila určité skupiny zaměstnanců, jako jsou těhotné ženy, rodiče na mateřské a otcovské dovolené, lidé se zdravotním postižením a ti, kteří se blíží důchodovému věku.

Středula však považuje argumentaci předkladatelů za nepravdivou a varuje, že pokud by zaměstnanci začali kritizovat své vedení nebo upozorňovat na nezákonné praktiky, mohli by být snadno propuštěni. Také přiznává, že i s odstupným by se zaměstnanci dostali do nejistoty a ohrožení, obzvlášť u nízkopříjmových osob.

Generální stávce vyjádřily podporu i jiné odborové svazy, což naznačuje, že odpor vůči návrhu je široký a silný. V minulosti už odbory uspořádaly petici, která získala více než 50.000 podpisů, čímž vyjádřily nesouhlas s možností propouštění bez důvodu.

Návrh vyvolává také úvahy o jeho ústavnosti, neboť se odvolává na nález Ústavního soudu z roku 2018, podle něhož by zaměstnanci měli být chráněni proti svévolnému propouštění. Odpůrci navrhované úpravy se obávají, že pokud vyjde najevo další důvod pro propouštění, mohlo by to vést k diskriminaci.

Na druhé straně se některé hlasy, například z Hospodářské komory, domnívají, že možnost výpovědi bez zákonem stanoveného důvodu může vyvážit práva zaměstnanců a zaměstnavatelů.

Je jasné, že debata o výpovědi bez udání důvodu se neobejde bez silného odporu a vyžaduje pozorné posouzení nejen z právního hlediska, ale také s ohledem na etické a sociální dopady na českou pracovní sílu. Vzhledem k připravovaným protestům a výzvám k akcím ze strany odborů se očekává, že diskuse o tomto návrhu bude i nadále intenzivní.

Zdroj: ČTK

související články