Bartoš obhajuje spackané spuštění stavebního řízení, Jurečka mluví o potížích
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) čelí kritice ohledně digitalizace stavebního řízení, která byla spuštěna 1. července a od té doby narazila na několik problémů. Bartoš na sociální síti X (dříve Twitter) přiznal komplikace, ale zdůraznil, že změna je nezbytná a přinese dlouhodobé výhody. Problémy přičítá mimo jiné „živelnému“ podávání žádostí stavebníky podle starých pravidel těsně před spuštěním nového systému.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) požádá v rámci vládní koalice o vysvětlení kritických bodů a konkrétní plán jejich řešení. Jurečka chápe, že při zavádění nových systémů mohou nastat komplikace, ale pokud přetrvávají několik týdnů, poukazuje buď na špatné zadání a řízení projektu, nebo na chybu na straně dodavatele systému.
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš se omluvil za problémy spojené s náběhem nového systému digitalizace stavebního řízení a uznal, že čas na zorientování se v systému byl pro úředníky velmi krátký. Podle něj je nyní důležité poskytovat další školení a webináře na základě zpětné vazby. Bartoš také polemizoval s názory, že původní systém byl lepší, a připomněl, že projekt digitalizace „ležel“ na ministerstvu osm let pod vedením nyní opozičního hnutí ANO.
Bartoš kritizuje Babiše prakticky soustavně, za cokoli, co přijde na přetřes v politice, ale voliče to už delší dobu evidentně nezajímá.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka zdůraznil, že bere vážně informace od pracovníků stavebních úřadů a bude chtít od Bartoše detailní vysvětlení k výhradám a plán na řešení situace. Jurečka připomněl, že při zavádění nových IT systémů mohou nastat komplikace, ale pokud přetrvávají týdny, znamená to buď špatné zadání a řízení procesu, nebo chybu na straně dodavatele.
Bartoš ocenil všechny, kdo na digitalizaci pracují a aktivně se podílejí na její realizaci, i přes různé tlaky a odpor ke změně. Vyjádřil vděčnost za nasazení a trpělivost a zdůraznil, že nový stavební zákon a moderní digitální řešení jsou potřebné, a že společnost bude z těchto změn profitovat.
Stovky úředníků, kteří musí se spackaným spuštěním Bartošova polotovaru má zcela odlišný názor. Je to poprvé, kdy vládní švejkoviny už úředníci přestali mlčky snášet. Bartoš vyhořel jako manažer, který naprosto neodhadl, co překotným a chaotickým způsobem spuštění v celé zemi na stavebních úřadech a navazujících organech státní správy a místní samosprávy způsobí. Jeho nezkušenost bude Českou republiku stát desítky miliónů korun, o které se celá chaoticky smotaná patálie prodraží. Desítky školení, stovky zásahů do softwarového nedodělku, neplánované aktualizace a další náklady s daty jsou jen minimum z toho, co Bartoš způsobil, ani nemluvě o škodách finančních a dalších nákladech, které vzniknou občanům díky Bartošovo amaterismu. Občané budou biti za další protahování a neplnění termínů či dokonce smluvních pokut, které mohou v souvislostech nastat. Dokonce se hlásí první právníci, kteří budou za případné Bartošovo přešlapy žalovat stát.