Rakušan a stíny kolem STAN. Dozimetr, přetrhané vazby, tiché rezignace a nejasné kontakty

Hnutí STAN a jeho předseda Vít Rakušan se i po čtyřech letech nedokážou vymanit ze stínu korupční kauzy Dozimetr. Ačkoli mnozí doufali, že skandál zůstane izolovaný na úrovni pražské komunální politiky, stále nové a nové indicie ukazují, že toxické vazby a zákulisní kontakty sahají mnohem dál. Dokonce až do nejvyšších pater státní správy.

Ministr spravedlnosti Blažek prohlásil, že soudci nechtějí Dozimetr soudit. Řada politiků nahlas upozorňuje, že STAN se jeví jako propracovaná mafiánská struktura už jen z důvodu faktu jeho zakladatelů a nitek vedoucích daleko mimo zákon.
Posledním střípkem do mozaiky je rezignace Radana Večerky, donedávna náměstka ministra zemědělství za hnutí STAN. Ve funkci vydržel pouhé tři měsíce. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil jeho konec bez uvedení důvodů. Jenže právě v těch důvodech může být klíč k pochopení, co se v zákulisí odehrává.

Podle investigace Seznam Zpráv právě Večerka domluvil schůzku mezi Vítem Rakušanem a jihočeským podnikatelem Jiřím Jeníčkem, který čelí trestnímu stíhání kvůli podezření ze zneužití covidových dotací. A nejen to – Jeníček podle všeho žádal, aby se jeho případem začala zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), což Večerka prostřednictvím Rakušana skutečně inicioval.

Rakušan vše bagatelizuje. Tvrdí, že šlo o běžnou komunikaci s občanem a že pouze přeposlal podnět GIBS. Ale právě tady se nabízí otázka: Je opravdu v pořádku, když ministr vnitra osobně jedná s trestně stíhaným podnikatelem a následně intervenuje u GIBS – byť jen „formálně“? Nejde o tichý signál, že u STANu stále funguje zákulisní lobby, ve kterém má přístup k ministrům ten, kdo má správné kontakty?

Večerka se po zveřejnění celé kauzy rychle stáhl – nejen z funkce, ale i z hnutí STAN. Což je obvyklá taktika v podobných kauzách: rychle uříznout končetinu, aby se zabránilo šíření infekce. Jenže zápach zůstává.

Ještě znepokojivější je, že právě Večerka byl dříve předsedou dozorčí rady STAN – tedy člověkem z nejvyššího vedení. Pokud se ukazuje, že zajišťoval kontakt mezi ministrem a lidmi vyšetřovanými za podvod, pak to není jen osobní selhání. Je to vizitka celého systému, který STAN roky budovalo – systému vazeb, klientelismu a neformálního vlivu.

Kauza Dozimetr tak není uzavřenou kapitolou. Jen se přesouvá z titulních stránek do tichých kanceláří a osobních schůzek, kde se „neformálně“ projednávají věci, které se nikdy neměly dostat na veřejnost.

A jestli STAN a Rakušan doufají, že se nad tím jen mávne rukou, měli by si připomenout, že důvěra se buduje roky – a ztrácí jednou špatně domluvenou schůzkou.


Dozimetr: Smrt, strach a mlčení kolem největší politické kauzy posledních let

Autor: Ivan Šrámek, ve spolupráci s Banomírem Vackem (Facebook)

Pět mrtvých za dva roky. To je temná bilance kauzy Dozimetr – kauzy, která stále více připomíná thriller než běžné soudní řízení. Dva soudci se už pokusili z případu odstoupit a sám ministr spravedlnosti přiznává, že v případu panuje atmosféra strachu. Není divu. Lidé spojení s kauzou končí s kulkou v hlavě, skáčou z oken nebo „náhodně“ umírají na přechodu. S takovou frekvencí úmrtí jsme se nesetkali od devadesátých let.

Kauza Dozimetr se týká rozsáhlé korupční sítě, která podle vyšetřovatelů sahala až do státních podniků. V jejím čele stál Michal Redl, muž s vazbami na Radovana Krejčíře. V odposleších se například baví s volebním manažerem TOP 09 Jiřím Fremrem o tom, jak se „v Praze dá krást“. Legrace ze slavné písničky? Spíš chladná realita.

Na webu Hlídač státu najdeme, že peníze do pokladny TOP 09 proudily už od Redlova otce, dávného známého otce Radovana Krejčíře. A nejen do TOP 09 – financování se týkalo i ODS a zejména hnutí STAN, které má podle dosavadních zjištění v kauze nejhlubší otisk.

Zakladatelé STANu ze Zlínského kraje měli s Redlovými pevné vazby už od počátku hnutí v roce 2004. Lidé z tohoto prostředí dobře věděli, co dělají – a co jim za to hrozí. Používali proto šifrované telefony, aby ztížili práci policii. A co je alarmující? Stejné šifrované telefony měli i Petr Gazdík a Stanislav Polčák ze STAN. A to už 10 let předtím, než policie v roce 2022 provedla razii.

Nikdo z nich dosud nevysvětlil, kdo jim tyto drahé přístroje platil. Hejtman Půta, dnes už pravomocně odsouzený, měl také šifrovaný telefon. Stejně tak předseda STANu Vít Rakušan, který podle uniklých informací radil Gazdíkovi, aby svůj telefon raději „rozšlapal“, když se o něj začala zajímat policie. Tentýž Rakušan, který později veřejně tvrdil, že telefon za desítky tisíc korun „dal dětem na hraní“.

Zatímco Gazdík rezignoval a Polčák má pozastavené členství, Rakušan se drží svého postu. Naposledy se chlubil, že bude ve volbách kandidovat za Středočeský kraj. A to navzdory tomu, že v kauze dál umírají lidé – naposledy Ondřej Křivka, poradce Petra Hlubučka, hlavní tváře pražské větve Dozimetru.

Mezitím Vít Rakušan natáčí usměvavá videa na sociální sítě. A my – veřejnost – čekáme, kdy se konečně najde soudce, který se nebude bát a kauzu Dozimetr skutečně otevře.

(20+) Manifest.cz – Tak ještě jednou: V kauze Dozimetr zemřelo 5 lidí za… | Facebook

související články